• 1

Принципи на озеленяването

Маестро ПаркСъздаването на красиви градини и озеленяването им е цяло изкуство. Има няколко основни принципа, които всеки дизайнер трябва да спазва: фокусни точки, рамки, баланс, симетрия. След това чак идва цветът и ландшафтната архитектура. При планирането и изграждането на градините, дизайнерите се стремят към унифициран и привличащ вниманието пейзаж.


Началото

 

Преди да пристъпите към озеленяването на двора или градината си е необходимо внимателно да помислите какви цветя предпочитате, какви цветови комбинации харесвате и не на последно място какви са климатичните условия във Вашия дом - има ли достатъчно слънце и падат ли често валежи. След като вече имате някакви идеи в главата си, вземете лист хартия и направете скица на градината. Използвайте милиметрова хартия за по-прецизно и ясно изчертаване. Не забравяйте да включите в плана съществуващите вече дървета и храсти в градината си, както и всички пътеки, огради, беседки, стени и алеи.


Композиция


Всяка една градина трябва да има фокусна точка, декоративни храсти или архитектурни акценти, които привличат веднага погледа. Този ефект можете да постигнете чрез позициониране на избрано растение или архитектурен елемент в центъра на градината, сгушен между останалите растения. Рамкирането, друг основен принцип при проектирането на градини, се постига чрез засаждането на дървета около оформен вече с цветя участък. Разделянето на градината на области, във всяка от които да подберете растения с еднаква височина, създава баланс. Повтарянето на растения или цветови гами през определена площ пък помага за постигането на единство на пейзажа.


Цвят

 

Доминиращият елемент в дизайна на градината безспорно е цветът. Зеленият цвят разбираемо присъства най-много в градината. Не лишавайте градината си от топлите цветове като жълто, червено и оранжево. Растенията, обагрени в тези цветове, изпъкват на фона на останалите и се забелязват от най-далечно разстояние. Студените цветове - синьото, виолетово и зеленото, остават повече в сянка, човешкото око има склонност да ги "прескача", затова е добре да разположите цветята, обагрени е тези нюанси, на предни позиции в градината. В противен случай рискувате те да не се забеляза въобще.

Разгледайте нашата галерия букети цветя


Ландшафт

Ландшафтната архитектура е неразделна част от проектирането и изграждането на градината. Всички архитектурни елементи като огради, стени, алеи, пътечки и прочие придават завършен вид на всяка една градина. Една малка криволичеща пътечка, например, може да води към фокусната точка. Наредените маси и пейки бележат градината като място за почивка и приятни емоции. Вертикалните стуктури като трейажите, беседките и скулптурите подчертават градината във височина и също могат да служат като фокусна точка.

Коментари




Нов коментар



Вашето име :
Коментар :
Въведете кода :


« Назад към всички публикации